1996 Olympic Arts Festival Dance Series

OAF

1996 Olympic Arts Festival

The 1996 Olympic Arts Festival was the proud culmination of The Atlanta Committee for the Olympic Games’ four-year Olympiad and a key component of the Centennial Olympic Games.

Just as the Games celebrate excellence in sport, so does the Olympic Arts Festival celebrate excellence in the arts.  How fitting that, on the occasion of the Centennial of the Modern Olympic Games, ACOG produced one of the richest and most varied cultural programs ever presented in conjunction with the Olympic Games.

The vast array of styles represented in these dance performances — presented by 13 regional, national and international ensembles — is reflective of the 1996 Olympic Arts Festival’s span of artistic vision.

These performances, indeed the entire Festival, were a proud achievement for ACOG, for Atlanta and for the entire Olympic Movement.

_________________________

Venues

 Civic_Center

Atlanta Civic Center

395 Piedmont Avenue, N.E. | Atlanta, GA  30308

_________________________

Alvin Ailey American Dance Theatre:  Riverside by Judith Jamison, Fandago by Lar Lubovitch, Revelations by Alvin Ailey

_________________________

Atlanta Ballet:  Time Piece and Caught, by David Parsons; Yellow-Tailed Dogs, by David Rousseve; Rapture, by Lila York:  America’s oldest ballet company presents the contemporary choreography of York and Rousseve and a new work by David Parsons from the Dance Technology Project, a cutting-edge collaboration with Georgia Tech Center for the Arts.

_________________________

Karas:  Noiject, by Saburo Teshigawara:  Tokyo-based choreographer Teshigawara and his riveting dancers combine Japanese post-Buto technique, classical ballet and modern dance to creat Noiject, described by one critic as a “stunning, visceral electrified dirge for our overly mechanized world.”

_________________________

Netherlands Dance Theater:  Kaguyahime, by Jiri Kylian:  A full-length ballet by an internationally acclaimed choreographer, based on an ancient Japanese fairy tale.  The driving primal score by Maki Ishii is performed on traditional Japanese instruments by Circle Percussion.

_________________________

Miami City Ballet:  D Symphonies by Jimmy Gamonet De Los Heros; The Four Temperaments by George Balanchine; Nouse Sommes by Jimmy Gamonet De Los Heros, Western Symphony by George Balanchine

_________________________

Royal Thai Ballet:  Musical Overture:  Hom Rong Maharaj; Ram Uay Porn (Dance of Blessing); Krabi-Krabong (The Martial Arts); Ram Plong Mai San (Dance of the Staff and Short Sticks); Nang Yai (Shadow Puppets); Chab Ling Hua Kham (Combat of the Monkeys at Dusk); Khon (Classical Masked Dance); Ramakirti (Episode of the Floating Lady)

_________________________

King-Chapel-2-600x400

Martin Luther King, Jr., International Chapel at Morehouse College

830 Westview Drive, S.W. | Atlanta, GA  30314

_________________________

Soweto Street Beat Dance Company:  Combo (Africa is Back) by Isabelle Doll:  Relocated from Soweto, South Africa, in 1992, this Atlanta-based ensemble pays tribute to the new democracy of its homeland with a dazzling world premiere.

_________________________

Ballethnic Dance Company & Compagnie Ebene; Trouble.

_________________________

Dallas Black Dance TheatrePacing by Milton Myers; Reflection in D by Alvin Ailey; Mad Pain by George Faison; Walls by Kevin Iega Jeff; Absolute Rule by Elisa Monte and David Brown; . . . And Now Marvin by Darryl Sneed

_________________________

Gregor Seyffert and Company:  Theater of Marionettes by Dietmar Seyffert; Clown of God by Dietmar Seyffert

_________________________

Pilobolus Dance Theatre:  The Doubling Cube by Robby Barnett, Alison Chase, Michael Tracy and Johnathan Wolken in collaboration with Rebecca Anderson, Peter Francyk, Rebecca Jung, Vernon Scott, John-Mario Sevilla and Darryl Thomas

_________________________

Phoenix Dance Company: Never Still by Chantal Donaldson, Longevity by Gary Lambert, Movement in 8 by Maggie Morris and Gary Lambert

_________________________

Carol Lloyd, Producer/Manager (Theatre & Dance Programs)

Clinton Turner Davis, Technical Director (King Chapel)

Robert Ellis, Technical Director (14th Street Playhouse; Alliance Theatre)

John Lucas, Technical Director (Civic Center)